Orosz szakértő: Hol van már a tegnapi Putyin!
Prigozsin a legfelső szintű populizmust testesíti meg, üzenete mégis elitellenes. Ezért mondta Putyin, hogy a zendülés hátba döféssel ér fel.
Prigozsin a legfelső szintű populizmust testesíti meg, üzenete mégis elitellenes. Ezért mondta Putyin, hogy a zendülés hátba döféssel ér fel.
A koreai modell lehetne a minta egy orosz-ukrán békeegyezséghez, veti fel kommentárjában a The Times. A Washington Post arról ír, hogy Putyin maga hozta fel az 1917-es párhuzamot, ám azt nem emlegette, mi történt II. Miklós cárral. Despotákkal flörtöl a francia elnök, és ezzel még sok bajt okozhat. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az amerikai titkosszolgálat szerint Szergej Szurovikin akár tevékenyen is segíthette a Wagner-csoport vezetőjének lázadását.
Navalnij hosszan reagált a Twitteren Prigozsin lázadására. A bebörtönzött orosz ellenzéki politikus szerint fontos észrevenni, hogy "abban a pillanatban, amikor szó szerint katonai hadoszlopok indultak Moszkva elfoglalására, senki sem állt ki Putyin védelmére, a nemzet nem zárt össze körülötte".
Lukasenka szerint sem ő, sem Putyin nem hősök, mert „nem láttuk a helyzetet, aztán azt hittük, hogy majd elül a dolog, de nem lett vége". Mindeközben állítólag már építik a tábort a Wagner zsoldosainak Belaruszban.
A magyar miniszterelnök a Bildnek adott interjúban azt mondta, nem tartja Putyint háborús bűnösnek, mivel ha valakit azzá minősítenek, azzal nem lehet tárgyalni.
Kizárólag borítékban és táskában fizet a Wagner-csoport, így érkezik a harcosoknak a zsold, elesésük után pedig özvegyeiknek, partnereiknek a bánatpénz. Mind a kettő összege jócskán megugrott, a rengeteg új regruta és a bahmuti vérszivattyú miatt. Közben az orosz háztartások bizonytalan jövőre készülnek, és kiveszik a bankokból a megtakarításaikat – mindezek miatt Oroszországban rekordszinten van a készpénzforgalom. A fekete fizetések miatt az orosz állam adóbevételektől esik el, és a lakosság otthon parkoltatott pénzéből sem tud profitálni. Mindezt Putyin háborús büdzséje sínyli meg.
Brutális vezetők ennél rosszabbat is túléltek már – emlékeztet Walter Russel Mead a Wall Street Journalben. A Nyugat nem engedheti meg, hogy Oroszországban az egyik bandita váltsa a másikat az atomütőerő indítógombjánál – írja Mihail Hodorkovszkij az Economistban. Oroszországban jelenleg ugyanaz történik, mint a 90-es években – fejti ki Paul Lendvai a Der Standardban. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Putyin egykori szövetségese lázadása után elhagyta Oroszországot – néhány órával azután, hogy az orosz elnök a lázadók büntetését ígérte meg.
Vlagyimir Putyin orosz elnök első bejelentését tette a Wagner-puccs vége óta.
Erre hívja fel a figyelmet a Global Times, amely a kommunista pártközpont véleményét tükrözi, és több cikkben is kiáll az orosz elnök mellett, aki a hétvégén a Wagner-csoport furcsa akciójával került szembe Oroszországban. A kínai külügyminiszter személyesen nyugtatta meg a Pekingbe érkezett orosz külügyminiszter-helyettest.
A hétvégi felkelés után először üzent a Wagner-csoport vezetője. Állítja: Moszkvától mindössze húsz kilométerre álltak meg a katonái, és egyetlen orosz katonát sem öltek meg. Azért indultak el, mert úgy vélték: azzal, hogy a védelmi minisztérium saját hatásköre alá vonja a milíciákat, egyúttal ki is végzi azokat.
Egyesek szerint Putyin rendezte meg a Wagner vezetője által irányított, és fura véget ért hétvégi puccskísérletet, így tesztelve saját elitjét. És ha meg is gyengült Prigozsin akciója miatt, éppen az elbukott kísérlet révén szilárdíthatja majd meg a hatalmát. Ez a teória azonban több sebből vérzik. Elemzés.
Dudáltak nekik az autósok, amikor Keresztény Zoltán egy társával lefóliázta és egy ’56-os magyar, valamint egy ukrán zászlót tettek a Csákberényben avatott szovjet emlékműre. Keresztény most interjút adott a 444.hu-nak és állítja: ő a putyinista Orbán-Gyurcsány-rendszer ellenzéke.
A portál Kreml-közeli forrásai szerint az elnök pozícióit jelentősen gyengítette, hogy Lukasenkára hagyta a tárgyalásokat.
Váratlan helyzet állt elő szombaton Oroszországban, mikor a Wagner-vezér, Jevgenyij Prigozsin közölte, csapatai elfoglalták az ukrán határ menti Rosztovot, majd Moszkva ellen indultak. Oda végül nem értek el, a nap végére fehérorosz közvetítéssel Prigozsin kiegyezett a Kremllel és elhagyta az országot. Ami történt, meggyengítheti Putyint, és megnőtt az esélye annak, hogy a nem túl távoli jövőben megbukjon – mondta a hvg360-nak adott interjúban Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő. Azt nem lehet tudni, ki jöhet egy ilyen helyzetben, de váratlan szereplők is felbukkanhatnak. Sz. Bíró Zoltánt kérdeztük új könyvéről, Putyin háborújáról is, amely azzal a költői kérdéssel zárul, hogy vajon mit lehet kezdeni az orosz társadalomnak azzal a részével, amelyik szerint az orosz-ukrán háború igazságos. Fontos kérdés az is, hogyan lehet a propaganda által megtévesztett embereket visszavezetni a valóságba. Interjú.
Az Oroszország-szakértő szerint a szombati események után mindenkinek, aki a Putyinnal való kapcsolatra alapozta a politikai-üzleti stratégiáját, célszerű lenne átértékelnie azt.
Mekkora hatása lehet Jevgenyij Prigozsin akciójának? Jeszenszky Géza történész, egyetemi tanár, volt külügyminiszter véleménycikke.